«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde La Traviata sanatseverlerle buluştu

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde La Traviata sanatseverlerle buluştu

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde La Traviata sanatseverlerle buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri La Traviata operası, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 130 kişilik kadrosuyla sanatseverlerle buluştu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik ettiği eser ayakta alkışlandı.

Operadan baleye, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere herkesin kendi beğenisine ve ilgisine uygun 1000’den fazla etkinlikle süren Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Giuseppe Verdi’nin, Alexandre Dumas’nın “Kamelyalı Kadın” adlı eserinden operaya uyarladığı La Traviata operası, AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda izleyicilerle buluştu. İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 130 kişilik bir kadroyla sahnelenen esere, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Şef Tulio Gagliardo yönetiminde ve Carlos Vilan rejisiyle sahnelenen eserde başrolleri Eylem Demirhan Duru, Levent Gündüz, Oğuz Çimen ve Cüneyt Ünsal paylaştı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan’ın yaptığı eserin dekoru Kaan Güreşçi’ye, kostümleri Gülay Korkut Dinç’e, ışık tasarımı ise Müfit Özbek’e ait. Temsilin konsermeister’ı ise Seda Subaşı Yalçın. Dünyanın dört bir yanındaki opera evlerinde en çok sahnelenen eserlerden birisi olmakla birlikte mutsuzlukla sonlanan bir aşk öyküsünün anlatıldığı eser, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.
Levantenler Konferansı başladı

Festival kapsamında iki gün boyunca sürecek Levantenler Konferansı da başladı. Konferansında ilk gününde Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin vazgeçilmez bir parçası olan Levantenlerin kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan gelecek nesillere aktardıkları miras tüm yönleriyle ele alındı. İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta, “Beyoğlu’nda Dün ve Bugün Levantenler”, “Sébah & Joaillier Merceğinden Siyah-Beyaz Osmanlı”, “Beyoğlu’ndan bir Mrs. Walker Geçti”, “19. Yüzyıl İstanbul’unun İtalyan Operası Naum Tiyatrosu” başlığıyla konuşmalar yapıldı. Gazeteci Nuri Çolakoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen konferansa katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Levantenler’in liman kentlerde uluslararası ticarette söz sahibi olurken, kültürel zenginliklerini de toplumlara yaydıklarını belirterek, “Müteşekkiriz. İyi ki varsınız. Geçmişi anlayarak geleceğe yön veriyoruz” dedi.

Başak Sayan ile “Tasavvuf ve Kuantum” söyleşisi 

Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde ise “Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları” kapsamında yazar Başak Sayan, “Tasavvuf ve Kuantum” konusunda ziyaretçilerle buluştu. Söyleşiyi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da izledi. Tasarımları zamansız, bedensiz, özgür kadınlar için tutkulu seçenekler sunan Çiğdem Akın da Grand Pera’da modada kariyerle ilgili ziyaretçilerle tecrübelerini paylaştı. AKM Müzik Platformu’nda Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar Öğretim Görevlisi Şevket Akıncı, çağdaş müzik konusunda seminer verdi. Aynı zamanda Şevket Akıncı Modern Jazz Ensemble konseri de müzikseverlerle buluştu. AKM Müzik Platformu’nda ayrıca Dr. Murat Sayıcı moderatörlüğünde, “Türkiye’de Film Festivalleri ve Sektöre Yansımaları” konulu panel gerçekleştirildi. Çukurcuma Antika Festivali antika restorasyon gösterisine sahne oldu, hattat Fuar Başar mesleğinin inceliklerini ziyaretçilere anlattı.

Edebiyat müzeleri konuşuldu, sergi açılışı yapıldı

Festivalde, İstanbul’un edebiyat müzeleri de söyleşilere konu oldu. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Konferans Salonu’nda, Handan İnci moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Masumiyet Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi ve Aşiyan Müzesi detaylıca ele alındı. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağışlanan edebiyat arşiv ve müze malzemesiyle oluşturulan “Edebiyat Müzesine Önsöz” sergisinin açılışı da Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Farklı mekânlar, farklı tınılar

Taksim Camii Kültür Merkezi’nde İstanbul Sazendeleri Aşk-ı Muhabbet konseri, Galata Mevlevihanesi’nde Devran-ı Şerif ziyaretçilerle buluştu. AKM Tiyatro Salonu’nda Blue Red Green In İstanbul, Grand Pera Emek Sahnesi’nde Selim Tarım önderliğinde eski zamanların müzikleri ile modern tarzları bir araya getiren Modern Anadolu Senfonisi, AKM Türk Telekom Açık Hava Sahnesi’nde Ümit Besen & Pamela, Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı Açık Hava Sahnesi’nde Berkay, Şişhane Meydan Açıkhava Sahnesi’nde de Mehmet Erdem müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *