«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan mevkidaşı Tokayev ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan mevkidaşı Tokayev ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan mevkidaşı Tokayev ile ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Aziz kardeşim, saygı değer basın mensupları, sizleri şahsım ve heyetim adıma en kalbi duygualrımla selamlıyorum. Az önce değerli kardeşimle konseyimizin 4.toplantısını başarıyla icra ettik. Mükemmel düzeyde seyreden ilişlerimizi tüm boyutlarıyla değerlendirdik.

Bu vesile ile kasım ayındaki cumhurbaşkanı seçimlerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunduk. 

Ata toprağımız Kazakistan’da bulunmaktran mutluluk duyuyorum. Bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kardeş Kazakistan’ın istikrarını, huzurunu, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeyi sürdüreceğiz.

Kardeş Kazakistan’ın huzur egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğiz. Dün olduğu gibi bugün de yan yanayız. Kazakistan’ın geçirdiği dönüşümü takdirle takip ediyorum.

Kazakistan ile ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla değerlendirdik. Kazakistan ile iş birliğimizi daha da artıracağız. İşbirliğimizin genişletilmesi için mutabakat içindeyiz. Mayıs’ta 14, şimdi de 6 toplamda 20 anlaşmayı imzalamış olduk.

Kazakistan’la ticaret hacmimizde 5 milyar dolar seviyesini geçen yıl aştık. Orta vadede 10 milyar dolarlık hedefimize de emin adımlarla ilerliyoruz.

Sizlerin de huzurunda az önce işbirliğimizin altyapısını takdim eden imzalar atıldı. Burada 6 anlaşma, toplamda 20 anlaşmayı imzalamış olduk. İmzalamış olduğumuz anlaşmaların hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Görüşmelerimizde ayrıca bölgesel ve küresel gelişmelerin, Kazakistan ve Türkiye’nin dayanışmasını zaruri kıldığı görüşüne vardık. Türk dünyasının entegrasyonuna yönelik adımlar atacağız.

Orta Koridor’un geliştirilmesi başta olmak üzere ulaştırma ve enerji alanında bağlantılarımızı kuvvetlendirmek için çalışmayı sürdüreceğiz. Küresel gelişmeler dayanışmayı zaruri kıldı.

Bugün burada çok ciddi bir sürprizle karşı karşıya kaldım. Dostluk nişanının takdim edilmesini hangi ifadelerle dile getireyim bilemiyorum. Şahsım ve ailem adına kendilerine çok teşekkür ediyorum.

İmzalanan anlaşmaların ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlik dolayısıyla teşekkür ediyorum. Şahsıma verilen birinci derece dostluk devlet nişanı için Sayın Tokayev olmak üzere tüm Kazak kardeşlerime teşekkür ediyorum ve bu nişanı milletim adına övünçle kabul ediyorum.”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in konuşmasından bazı satır başları ise şöyle:

“Saygıdeğer Erdoğan beyefendi  ve hanımefendi, kardeşim Erdoğan’ı Kazak topraklarında karşıladığım için memnuniyet duyuyorum. Bu sene üst düzeyde birkaç görüşme gerçekleşti. Türkiye Kazakistan’ın çok önemli stratejik önemli ortağıdır. Halkımız adına kardeşime çok teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye’nin dünyadaki  itibari yüksektir. Sizler için daima iyi temennilerde bulunuyoruz. Sizin yapıcı siyasetinizle Türkiye’nin itibarının artacağına inanıyorum. Toplantıda çok önemli konular üzerinde fikir teatisinde bulunuldu. Askeri anlamla iş birliğimiz artmıştır. Türkiye Kazakistan’ın en büyük 5 ticari ortağından biridir. Kazakistan ve Türkiye çok yakın kardeş ülkelerdir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tekrar  teşekkür ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *