«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları kapılarını açtı

Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları kapılarını açtı

Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları kapılarını açtı

İZFAŞ tarafından düzenlenen Fashion Prime-Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı ile İZFAŞ-İzgi Fuarcılık iş birliği ile yapılan Fashion Tech – Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı hazır giyim ve tekstil sektörünü İzmir’de buluşturdu. 

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak fuarcılığın birçok sektöre sağladığı katkıların bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. Özuslu, “İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz her sektörde olduğu gibi sizleri de sarstı, çok etkilendiniz. Bugün üretim tesisini kapatan yatırımcıların olduğunu biliyoruz ve üzülüyoruz. Fuarlar işte böyle dönemlerde bizlere ilham veriyor” şeklinde konuştu.  

Pandeminin ardından yüz yüze yapılan fuarların sektör için önemine değinen Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı (EHKİB) Burak Sertbaş, “Bu sene de fuara birliğimiz üyesi 33 firma ile katılım sağlamaktayız. Bölgemizin tekstil üssü olması, gerek hammadde gerekse de bitmiş ürün konusundaki başarısı, kapasitesi, hızı ve kalitesi sayesinde yurtiçi alıcılar için de yurtdışındaki alıcılar için de cazibe merkezi haline gelmesinin yolu bu tarz fuarların düzenli ziyaret edilmesinden geçmektedir. Bu fuarlarda alıcılarla yapılan bağlantıların iş hacmimize, dolayısıyla ihracat rakamlarımıza ve ülke ekonomisine yapacağı katkıyı unutmamalıyız” diye konuştu. 

Eş zamanlı fuarlarda birçok ürün ve makine Türkiye’de ilk kez Fuar İzmir’de sergilendi. Bu yılın ilk 9 ayında, ihracat rekorları kırarak Türkiye genelinde toplam 16,17 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü fuarlara büyük ilgi gösterdi.

Fuar karma kumaş defileleri, atölyeleri ile aksesuar, kumaş ve hazır giyimden oluşan “Trend alanı” ile de sektörün ihtiyacını karşılayacak. B Fuaye’de yer alan Kumaş Aksesuar ve Hazır Giyim Trend Alanı uluslararası sanatçı Fırat Neziroğlu. Özel olarak hazırlanan defile alanında ise fuar boyunca karma kumaş defileleri gerçekleştirilecek.

Ali Bozkan’ın Dünden Bugüne Dikiş Makinesi Sergisi,  Fırat Karapınar’ın Karnaval Kostüm ve Aksesuar Tasarım Sergisi ile Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksek Okulu Denim Drapaj Sergisi fuarlar boyunca görülebilecek. Fuar boyunca tekstil ve hazır giyim sektörünün geçmişi ve geleceğine ilişkin söyleşiler yer alacak. String Art Tekniği ile 97 renkte 48 bin 926 metre ip kullanılarak 74 saat uygulamayla hayata geçirilen “İplikten Sanata” projesi “Morfoz” isimli sanat eseri de fuarda sergilenecek. Fuarlar 15 Ekim’e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *