«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. İzmir’de “Müzik Kütüphanesi” hizmete açıldı

İzmir’de “Müzik Kütüphanesi” hizmete açıldı

İzmir'de "Müzik Kütüphanesi" hizmete açıldı

Kütüphane’nin açılış törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, 21. Dönem İzmir Milletvekili ve eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aydın Uştuk, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Sanat hak ettiği değeri bulacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılış törenindeki konuşmasında, sanatı 8 bin 500 yıllık İzmir’de sadece tüketen değil, üreten de bir şehir yaratmak istediklerini belirterek, “Bu güzelim coğrafyada çok daha güzel bir yaşam kurabiliriz. Başka bir hayat mümkün. Bunu değiştirecek olan şeylerin başında sanat ve kültür geliyor.” ifadelerini kullandı.

Sanatı ve kültürü kentin kılcallarına yaymak ve çoğaltmak gerektiğini vurgulayan Başkan Soyer, “O yüzden bu kütüphane çok önemli küçük bir adım ama anlamı çok büyük. Diliyorum ki gençler müzik ile ilgili ilham alsınlar sanat üretmenin önü açılsın. Sanat hak ettiği değeri bulacak.” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyet düşüncesini geleceğe taşımak zorundayız”

Başkan Soyer, 4 kitap kafeyi İzmirlilerin hizmetine sunduklarının altınız çizerek, “Homeros’un şehri İzmir’de kitabı, kütüphaneyi çok daha fazla yaygınlaştıracağız. Bu yıl içerisinde 50 mahalle kütüphanesi açmayı hedefliyoruz. Uzun vadede bu aydınlık Cumhuriyet düşüncesini geleceğe taşımak zorundayız. Bu olguyu ete kemiğe büründürecek şey kitaptan geçiyor.” dedi.

Tören sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Büyükşehir Belediyesi piyano öğrencisi Ronya Özgüç ile Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuar öğrencisi Doruk Uygur çiçek takdim etti.

AASSM Müzik Kütüphanesi’nde yaklaşık iki bin kaynak araştırmacıların erişimine açıldı. Yerli ve yabancı bestecilere ait notaların da bulunduğu kütüphane, müzik eğitimi alan gençlerin ve müzikologların yanı sıra müziğe ilgi duyan herkese ev sahipliği yapacak.

Ziyaretçilerin dijital inceleme yapması için sanal müzik kütüphanelerine entegre sistemin oluşturulduğu Müzik Kütüphanesi’nde ayrıca kalabalık olmayan müzik grupları için tasarlanmış bir performans sahnesi bulunuyor.

Kütüphane hafta içi 09.00-17.30 saatleri arasında kentlilere AASSM giriş bahçesinde hizmet verecek. AASSM etkinlik günlerinde ise 20.00’ye kadar açık kalacak.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *