«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. “Neden 100’den fazla ülke Küresel Kalkınma Girişimi’ni destekliyor?”

“Neden 100’den fazla ülke Küresel Kalkınma Girişimi’ni destekliyor?”

"Neden 100'den fazla ülke Küresel Kalkınma Girişimi’ni destekliyor?"

5 Ağustos 2022’de, Çin’den yurtdışına ilk defa ihraç edilen ve Endonezya Jakarta-Bandung yüksek hızlı demiryolunda kullanılacak olan Elektrikli Çoklu Üniteler (EMU), Qingdao’daki üretim hattından başarıyla çıkarıldı.

Her dönemin kendine özgü önemli sorunları vardır. Ekonomik toparlanmanın yavaşlaması ve küresel kalkınma sürecinin engellenmesi gibi birçok zorlukla karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

“Kalkınma birinci önceliktir ve tüm ülkeler için geçerlidir.” Bu sözler Çin’in en yüksek lideri Xi Jinping’e ait: “Ancak dünyanın her yerinden insanlar iyi bir yaşam sürdüklerinde refah kalıcı olabilir, güvenlik garanti edilebilir ve insan haklarının bir temeli olabilir.”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 21 Eylül 2021’de Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu genel tartışmalarında Küresel Kalkınma Girişimi’ni (GDI) ileri sürerek kalkınma meselesinin uluslararası arenada gündeme geri dönmesi çağrısında bulundu. Xi, “Halkın arzusunu kendi arzusu ve dünyanın çıkarlarını kendi çıkarları olarak görmek” ilkesinde ısrar etmenin, Çin’in kalkınma sürecinde elde ettiği bir deneyim olduğunu ve çeşitli ülkelerin kalkınma yolunu arayışında önemli bir referans sağladığını ifade etti.

Kalkınma, çeşitli sorunları çözmenin ve insan toplumunun ebedi arayışının altın anahtarıdır. Salgının etkisi küresel kalkınma dengesizliğini daha da belirgin bir hale getirdi. Küresel Kalkınma Girişimi, borçların hafifletilmesi ve kalkınma yardımı gibi yollarla daha büyük sıkıntı çeken ülkelere destek vermenin yanı sıra, aşıları küresel bir kamu yararı olarak vurgulanarak gelişmekte olan ülkelerin erişmesini ve satın almasını sağladı.

Karşılıklı yararlı, dengeli, koordineli, kapsayıcı, kazan-kazan işbirliği ve ortak refah içeren bir kalkınma düzenini oluşturmayı amaçlayan Küresel Kalkınma Girişimi, çeşitli ülkelerin salgın sonrası toparlanmayı hızlandırma ihtiyaçlarını karşılamakta ve Kuzey-Güney ayrımını daraltmak ve kalkınmadaki dengesizliği gidermek için bir “yol haritası” tasarlamıştır. Girişim ortaya koyulduktan sonra tüm ülkelerden hızlı bir yanıt aldı.

Kongo Cumhuriyeti’nin iktidar partisi Kongo İşçi Partisi Genel Sekreteri Pierre Moussa, Küresel Kalkınma Girişimi’nin çeşitli ülkelerin gıda güvenliği ve iklim değişikliği gibi küresel zorluklar ve sorunlarla birlikte mücadele etmelerine yardımcı olacağını ve bu girişimin tüm ülkelerin kalkınmasını ve tüm ülkelerin halkları aralarında iletişim köprüsü kurmasını daha da hızlandırmayı beklidiğini belirtti.

Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, Tayland’ın Çin’in küresel Kalkınma Girişimi’ni tam olarak desteklediğini ve çok taraflı işbirliği mekanizmalarıyla bölgesel barış ve istikrarı korumak ile gelişmekte olan ülkeler arasında değişim ve işbirliğini hızlandırmak için Çin ile sıkı bir şekilde çalışacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu Genel Sekreteri Armida Alisjahbana, Çin’in ileri sürdüğü Küresel Kalkınma Girişimi’nin tamamen BM’nin ilgili girişimleriyle tutarlı olduğunu belirterek, “Bu girişimler çok taraflılığa ve bölgesel işbirliğine canlılık katacak ve ortaklaşa bölgesel sürdürülebilir kalkınmayı hızlandıracak.” dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçen yıl Eylül ayında Küresel Kalkınma Girişimi’ni önermesinden bu yana, 100’den fazla ülke ve BM dahil olmak üzere birçok uluslararası örgüt girişimi destekledi. Ayrıca 60’ı aşan ülke “Küresel Kalkınma Girişimi Dost Grubu”na katıldı.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *