«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Yurtdışı Tatilini Tek Başına Yapacaklara Öneriler

Yurtdışı Tatilini Tek Başına Yapacaklara Öneriler

Yurtdışı tatilini tek başına yapacaklara öneriler başlığı altında yer alan önerilere dikkat ederek siz de tatilinizi sorunsuz geçirebilirsiniz.

Eğer dünyayı sadece size ait olacak bir rota ile dolaşmak ve yalnız gezmenin özgürlüğünü yaşamak istiyorsanız tek başına seyahat bunun için biçilmiş kaftan olacaktır. Dünyayı farklı bir gözle görebileceğiniz ve ruhunuza iyi gelecek seyahatinizde tek başınıza olacağınız için, öncesinde iyi bir hazırlık süreci geçirmeniz tatilinizde sorun yaşamanızı engelleyecektir.

Tek Başına Yurtdışı Gezisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışı tatilini tek başına yapacaklara öneriler adı altında konaklama için genellikle konuk evleri, hosteller ya da pansiyonlar önerilse de eğer bütçeniz uygun ise 4 ve 5 yıldızlı oteller de konaklayabilirsiniz. Hatta eğer bir süre kalmayı düşünüyorsanız ve yaz aylarında seyahat edecekseniz tatil köyleri de konaklama yapılabilmesi için uygundur. İlla otellere veya tatil köylerinde konaklama yapabilmek için fazla kişi sayısına gerek yoktur. Hatta tek başına yurtdışı tatilinizi gideceğiniz alanları çok iyi araştırarak neden kamp yaparak da değerlendirmeyesiniz?

Gittiğiniz Yere Alışabilmek İçin Kendinize Süre Tanıyın

Gittiğiniz bir yer hakkında iyi veya kötü değerlendirmesi yapmadan önce muhakkak mutlaka kendinize ve gittiğiniz yere 1 gün de olsa süre verin. İlk bakışta ve ilk saatlerde kötü olarak değerlendirdiğiniz bir yer alışma süreniz sonunda birkaç gün daha kalmalıyım diyeceğiniz bir yere dönüşebilir. Tabi bunun tam tersi olma olasılığı da her zaman mümkündür. En iyisi hemen ve hızlı karar vermemektir.

Tek Başına Yemek Yemeyi Sevmeyenlerdenseniz Çözümü Var

Eğer tek başına seyahate çıkmaya karar vermek sizin için zor bir karar olmuş ise muhtemelen tek başına yemek de aklınıza takılacak konular arasında olabilir. Yurtdışı tatilini tek başına yapacaklara öneriler verirken elbette bu konu hakkında da öneriler vermek gerek. Yurtdışında birçok restoranda veya otellerin restoran kısımlarında bar bölümleri bulunur. Bu kısımda yemek yemeği tercih edenler ile bir arada olup tanışabilirsiniz. Bu şekilde hem sosyalleşebilir hem de yemeğinizi tek başınıza yememiş olursunuz.

Gece Dışarı Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Tek başına yapılan yurt dışı seyahatler için olduğu kadar yurtiçi seyahatler için de önemli bir konu olan tek başına dışarı çıkma konusunda biraz dikkatli olmakta fayda vardır. Konaklama yaptığınız yere nereye gideceğiniz ile ilgili detaylı not bırakmak varsa iletişim bilgilerini iletmek, dönüş yapacağınız saati bu nota ilave etmek önemli ve gerekli bir ayrıntıdır. Eğer yeni tanıştığınız bir kişi ile dışarı çıkacaksanız mutlaka bu kişinin iletişim bilgilerini de özellikle konakladığınız yere belirtmeniz faydalı bir hareket olacaktır. Elbette tek başına dışarı çıktığınızda herhangi bir sorun yaşayacağınızı söylemiyoruz ama özellikle hiç tanımadığınız ve yeni gittiğiniz bir ülkede veya yerde bu önlemleri almak sizin menfaatinize olacaktır.

Mutlaka İçecek ve Yiyeceklerinize Dikkat Edin

Yeni yerleri tek başınıza keşfederken beslenmenize ve uykunuza dikkat etmeniz gerekir. Gittiğiniz yerde sizi zor durumda bırakacak veya bilinçli hareket etmenizi engelleyecek kadar alkollü içecek kullanmaktan kaçının. Veya damak tadınıza tamamen uymayan bir yiyeceği denemek için çok ısrarcı olmayın. Mutlaka sokak lezzetlerini de deneyimlemek isteyeceksiniz. Bunu yaparken yemek döngüsünün fazla olduğu ve beklememiş ürünlerin olduğu, sıklıkla alım yapılan yerleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Döviz Bozdurma, Para Alım İşlemlerinde Dikkatli Olmalısınız

Döviz büroları güvenilirlik açısından tavsiye edilse de kur oranları ve alım satım işlemlerinde bankaların ATM’leri ile karşılaştırma yaparak işlem yapmanız gereklidir. Bir kerede yüksek rakamlarda para çekmek veya bozdurmak veya almak yerine mutlaka daha az miktarda para çekmeli veya bozdurmalısınız. Ayrıca metro gibi çok kalabalık veya sıkışık alanlarda hem para cüzdanınıza dikkat etmeli hem de üzerinizde yüksek miktarlarda para taşımamalısınız.

Gerekli Evraklarınız Kolaylıkla Ulaşabildiğiniz Yerde Olmalıdır

Pasaport, kredi kartı, vize, seyahat belgeleriniz muhakkak kolaylıkla ulaşabildiğiniz yerde olmalıdır. Mümkünse bu evraklarınızı tarama işlemi yaparak seyahatinizden önce kendinize eposta ile gönderebilirsiniz. Bu şekilde gerekli olduğunda çıktı alabilirsiniz. Yine seyahatinizden önce bu belgelerin birer kopyalarını en güvendiğiniz arkadaşınıza veya aile fertlerinden birine bırakmanız da faydalı olacaktır.

İletişim Kanallarınızı Mutlaka Aktif Tutun

Gittiğiniz ülkede kullanılan sim kartları ile iletişiminizi sağlamanız avantajlıdır. Daha düşük konuşma ücreti öder ve iletişiminizi daha rahat sağlarsınız. Mümkün olan alanlarda Wi-fi kullanmak da size avantaj sağlar.

Yurtdışı Tatilini Tek Başına Yapacaklara Öneriler yazısı ilk önce Gezi Bülteni üzerinde ortaya çıktı.

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *