«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Çin: BM’nin çekirdeğinde yer aldığı küresel sistem korunmalı

Çin: BM’nin çekirdeğinde yer aldığı küresel sistem korunmalı

Çin: BM’nin çekirdeğinde yer aldığı küresel sistem korunmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı, çekirdeği Birleşmiş Milletler olan küresel sistemin otoritesinin korunması gerektiğini açıkladı.

Bugün, BM’nin kuruluşunun 77. yıldönümü. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres kısa süre önce yaptığı açıklamada, BM Şartı ve temsil ettiği gayenin risk altında bulunduğunu savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında adı geçen gelişmeyi değerlendirdi.

Wang Wenbin, dünyada eşi benzeri görülmemiş tarihi bir değişim yaşandığına işaret ederek, insanlığın aynı zamanda önceden rastlanılmayan meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti. Wang, tüm dünya ülkelerinin gerçek anlamda çok taraflılığı yerine getirmeleri, çekirdeğinde BM’nin bulunduğu küresel sistemin otoritesini korumaları, uluslararası hukuk zemininde kurulu küresel düzene saygı göstermeleri, BM Şartı’nın amacı ve kuralları gereğince uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine sadık kalmaları çağrısında bulundu.

Wang Wenbin, Çin’in dünyanın diğer ülkeleriyle birlikte, BM’nin insanlığın barışı ve gelişmesinde daha aktif bir rol oynamasını destekleyeceğini, barışçı gelişme, adalet, demokrasi ve özgürlükten oluşan insanlığın ortak değerlerine sadık kalacağını, insanlığın kader ortaklığını oluşturmak için ortak çaba harcayacağını söyledi.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *