«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Dünya genelinde gençler, Çin’in kalkınma düşüncesini cazip buluyor

Dünya genelinde gençler, Çin’in kalkınma düşüncesini cazip buluyor

Dünya genelinde gençler, Çin’in kalkınma düşüncesini cazip buluyor

Dünya genelinde gerçekleştirilen bir anketin sonucu, Çin’in kalkınma düşüncesinin yabancı gençler arasında geniş çapta kabul gördüğünü gösteriyor.

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi kısa süre önce sona erdi. Kongre’de Çin tarzı modernleşme yoluyla Çin milletinin yeniden yükselişinin hızlandırılacağının altı çizildi.

Bu gelişme, birçok ülkenin yabancı gençleri tarafından yakından takip ediliyor.

Çin Medya Grubu’na bağlı Çin Global Televizyon Ağı Düşünce Kuruluşu ve Çin Renmin Ünversitesi Devlet Yönetişimi ve Kamuoyu Ekolojisi Enstitüsü kısa süre önce “Yeni Yolculukta Çin” başlıklı bir anket gerçekleştirdi ve yabancı gençlerin Çin kalkınma düşüncesiyle ilgili görüşlerini topladı.

 ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kenya, Nijerya ve Pakistan, Endonezya, Peru, Arjantin gibi 30 ülkeden 4 bin 700 gencin (30 yaş altı) katıldığı anketin sonucuna göre, ankete katılanların yüzde 84,7’si, bir ülkenin kalkınma yolunun o ülkenin somut şartlarına uyması gerektiğini savundu ve tüm dünya ülkelerine uyan bir modernleşme tarzının bulunmadığı görüşünü ifade etti.

Ankete katılanların 80,1’i, Çin’in ortaya koyduğu halk merkezli kalkınma düşüncesini destekliyor ve Çin tarzı modernleşmenin tüm Çin halkını ortak refaha taşıyabilen bir modernleşme olduğunu savunuyor.   

Anketin sonucuna göre, yabancı gençler, geçen 10 yıl içinde Çin’in kaydettiği gelişmeleri takdirle değerlendiriyor. Ankete katılanların yüzde 78,9’u, Çin’in geçen 10 yıl içinde kaydettiği ekonomik başarıları olumlu karşılıyor. Yüzde 83,1’lik kesim Çin’in bilim ve teknoloji alanlarında dev ilerlemeler kaydettiğini savundu. Ankete katılanların yüzde 74,1’i, Çin’in küresel statüsünün sürekli yükseldiğini savunurken, yüzde 79,1’i, Çin Komünist Partisi’nin Çin halkının güvenmesine değer olduğunu kaydetti.

Öte yandan gençlerin yüzde 84,2’si ÇKP 20. Ulusal Kongresi raporunda yer alan ve Çin’in “her çeşit hegemonya ve güç siyasetine kararlılıkla karşı çıkma” tutumunu destekledi.    

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *