«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. DEVA Partisi, Kalkınma Seferberliği Planı’nı açıkladı

DEVA Partisi, Kalkınma Seferberliği Planı’nı açıkladı

DEVA Partisi, Kalkınma Seferberliği Planı’nı açıkladı

DEVA Partisi, 16. eylem planını İstanbul Kibrithane’de düzenlenen tanıtım töreninde açıkladı. 

“Kalkınma Seferberliği” başlığını taşıyan eylem planında yer alan 10 hedefi açıklayan Babacan, “Geçen hafta 1,5 saat boyunca içi boş bir ‘Türkiye Yüzyılı’ masalı dinledik. Tam bir boş çerçeve. Fiilen yaptıkları ayrı telden, açıkladıkları Türkiye yüzyılı ayrı telden çalıyor. Madem çoğulcu demokrasi, katılımcılık, insan hakları diyorsun; niye gelecek yüzyılı bekliyorsun? Bugün yapsana. Adaleti her gün çiğniyorlar, ondan sonra ‘Türkiye Yüzyılı’nda adalet, özgürlük diyeceğiz’ diyorlar. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” diye konuştu.

Babacan’ın açıkladığı 10 hedef şu şekilde:

“Yeni nesil üretim üsleri kuracağız. Ülkemizi en az 10 sanayi vahasıyla taçlandıracağız. Tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ni entegre kampüsler haline getireceğiz.

İktidarımızın ilk döneminin sonunda ihracatımızı 500 milyar dolara çıkartacağız. İhracatımızda kilogram değerini 2 dolara ulaştırırken, yüksek teknolojinin payını da tam 2 misline yükselteceğiz.

Esnafın işini büyütmesini sağlayacağız. Mikro işletmeler küçük, küçük işletmeler orta boy, orta boy işletme olacak. Türkiye böyle büyüyecek. Türkiye’de büyümenin lokomotifi özel sektördür. Türkiye’yi ‘Süper KOBİ’lerle’ tanıştıracağız. 

İstihdamda atılım yapacağız. Her iş günü 1000 yeni sanayi istihdamı sağlayacağız. İktidarımızın ilk döneminde sanayi istihdamımızı 1 milyon kişi artıracağız.

İstihdamı, ara değil, aranan elemanlarla büyüteceğiz. Özel sektörün yönettiği, iş garantili meslek ve çıraklık okullarını yaygınlaştıracağız. Cobot, yani insan-robot iş birliğine ayrı bir önem vereceğiz. İş gücünde yarınların yetkinliğine Türkiye’yi eriştireceğiz.

Yeni bir finansman modeli sunacağız. Yatırımların artması lazım. Bunu sağlamak için de yatırımcılarımıza destek olmak lazım. Yatırımcıya uzun vadeli ve teminat şartları uygun krediler sunmak lazım. Kamunun yatırımcıya ve iş yapanlara karşı yükümlülüklerini tam ve gününde yerine getirmesi lazım. Vergi oranlarının makul olması lazım.

Yenilikçiliği iktidara taşıyacağız. İktidarımızın ilk döneminde en az 1 yarı-iletken tesisi ve en az 2 elektrikli araç pil fabrikası kurulmasını sağlayacağız. Yerlilik katma değerle ölçülüyor. Kritik, hayati ürünlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltması gerek. Yarı iletken ve çip gibi alanlarda Ay’a yolculuk projesi başlatıyoruz. Ay’a öyle ‘sert düşüş’, kontrolsüz bir demir parçasını Ay’a düşürdüm, isabet ettirdim’ değil.

Katma değer hamlesi başlatacağımız ilk dört sektörde otomotiv, kimya, tekstil ve medikal var. Tüm bu sektörlerdeki başarılarımız, Sayın Erdoğan’a emekliliğinde silmeyeceği tweetler attıracak. Bizi kutlayacağından hiç kuşkumuz yok, sonuçta memleketin başarısı. O da sevinir diye tahmin ediyoruz.

Ekonomik büyümemize kalite kazandıracağız. Şu anda emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 36’dan yüzde 25’e düşmüş durumda. Yüzde 75’i sermaye alıyor. Türkiye niteliksiz, gelişigüzel ve ülkenin yoksul kesiminin sırtına basarak gerçekleşen büyüme yaşıyor. Böyle bir büyüme istemiyoruz. Biz; dünyadaki dönüşümü avantaja çeviren, uluslararası patent ve marka başvurularını ikiye katlayan bir aklı devreye sokacağız.

Devlete girişimcilik yaptırmayacağız. Devlet, girişimcinin işini kolaylaştıran bir katalizör işlevi görecek. Katalizör devlet; KOBİ’sine, esnafına ve girişimcisine kolay ve hızlı hizmet sağlayan, tek durak ofiste herkesin işini kolaylaştırmak… Bir de yeni sistem projesi hazırladık. Adı, ‘Yeter ki Sen İste’. E-devlet’e benzer bir şekilde girişimcilerimiz, küçük işletmelerimiz, esnafımız internet üzerinden her türlü işini yapacak. Devlet kapısında sürünmeyecek.

Lokomotif teşvikler vereceğiz. Net katma değer, tedarik zincirindeki rol gibi kriterlere bakacağız. Teşvik sistemimizi komple sadeleştireceğiz.”

76 maddeden oluşan Kalkınma Seferberliği Eylem Planı’nın ayrıntılarını DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Politikaları Başkanı Burak Dalgın anlattı. Dalgın, eylem planının başlıklarını “sağlam altyapı”, “uygun finansman”, “aranan eleman”, “açılan pazarlar”, “yaygınlaşan yenilikçilik” ve “etkin teşvikler” şeklinde sıraladı. 

Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Politikaları Başkanı Burak Dalgın, “Ortalama bir arabada en iyi ihtimalle yüzlerle ifade edilen çip varken elektrikli arabada binlerle ifade edilen bir çip var. Aynı şey buzdolapları, cep telefonları, endüstri 4.0… Türkiye’de bunların olması lazım. Avrupa’nın değer zincirine entegre olmamız lazım. Boş bir hamasetin olmayacağını da ifade edeyim. ‘Bütün çipleri kendimiz yapacağız, Türkiye’ye zırnık çip girmeyecek’ diye bir dünya yok. Ama en azından bir tane yarı iletken fabrikasına ihtiyacımız var. TOGG gündemdeyken tekrar belirteyim: Elektrik motoru ve güç elektroniğinin yerlileşmesini çok ciddi şekilde önemsiyoruz. Otomotiv, en büyük sanayimiz” şeklinde konuştu.

Kadınların rahat çalışması için bütün OSB’lerde kreş ve yaşlı bakımı hizmeti verileceğini açıklayan Dalgın, ayrıca sanayi bölgeleri ile liman ve demiryolu bağlantılarının kurulacağını sözlerine ekledi.

Dalgın ayrıca ihracatçıların döviz satma yükümlülüğünü sona erdireceklerini söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *