«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. EGM’den HDP Şırnak Milletvekili Özgüneş’e mermi çekirdeği atıldığı iddialarına ilişkin açıklama

EGM’den HDP Şırnak Milletvekili Özgüneş’e mermi çekirdeği atıldığı iddialarına ilişkin açıklama

EGM'den HDP Şırnak Milletvekili Özgüneş’e mermi çekirdeği atıldığı iddialarına ilişkin açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM), HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’e polis tarafından mermi çekirdeği atıldığı iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Terörle mücadelede sayısız başarılara imza atan Teşkilatımız, hakkında Anayasa Mahkemesi’nde, “üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladığı” gerekçesiyle kapatma davası açılan partinin yeni bir iftirası ile karşı karşıya… Bu defa ileri sürülen ama gerçeklerle örtüşmeyen iddia; “HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’e polis tarafından mermi çekirdeği atıldığı” yönünde…

İddia edilen olay, 29.10.2022 günü saat 13.30’da Cizre Belediyesine kayyum görevlendirilmesinin yıldönümü nedeniyle HDP Cizre ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildiği sırada meydana gelmiştir. HDP Cizre Ilçe Başkanı Mesut Nart’ın bir cismi yerden alarak, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’e verdiği görülmüştür. Gerekli incelemelerin yapılabilmesi amacıyla cismin teslim edilmesi istenmesine rağmen israrla teslim edilmemiştir.

Basın açıklamasına ilişkin görseller incelendiğinde; bahse konu cismin iddiaların aksine bir personelimiz tarafından gruba atılmasının teknik olarak mümkün olmadığı gayet açıktır.

Hasan Özgüneşle isabet eden mermi çekirdeğinin, personelimiz tarafından atıldığını ileri sürmek fizik kurallarını tersine işletmek anlamına gelmektedir. Grubun arkasında bulunan personelimizin eliyle attiği varsayılan merminin yaklaşık 10 metre uzaklıkta, grubun önünde bulunan Hasan Özgüneş’in karın bölgesine isabet etmesinin ihtimal dışı olduğu açık ve nettir.

Yine olay anına ilişkin görseller üzerinde yapılan analizde; geldiği ve yukarıdan düştüğü Özgüneş’in karnına isabet eden cismin, grubun ön tarafından görülmektedir.

İncelemede, cismin tabanca mermi çekirdeği olduğu, mermi çekirdeği üzerindeki yiv setlerin düz çizgi şeklinde olması nedeniyle namlusu değiştirilmiş bir tabancadan atıldığı, mermi çekirdeğinin burun kısmındaki ezilmenin az ve yaklaşık 45 derece açi oluşturmasından dolayı yorgun mermi çekirdeği olduğu değerlendirilmektedir.

Görseller üzerindeki inceleme, HDP milletvekiline mermi çekirdeği attiği dezenformasyonunun öznesi haline getirilmeye çalışılan personelimizin, kendisine ait çevik kuvvet kalkanı üzerinde bulunan şeffaf renkli jelatini kazıdıktan sonra sağ el başparmağı ile yere doğru attiğini ortaya koymaktadır. Olayla ilgili başlatılan adli tahkikat da devam etmektedir.”


Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *