«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. İtalya’nın ilk kadın Başbakanı Meloni görevi devraldı

İtalya’nın ilk kadın Başbakanı Meloni görevi devraldı

İtalya’nın ilk kadın Başbakanı Meloni görevi devraldı

İtalya'nın ilk kadın Başbakanı Meloni görevi devraldı

İtalya’da geçen ay yapılan erken genel seçimleri kazanan sağ ittifakın lideri Giorgia Meloni başbakanlığı bugün Mario Draghi’den devraldı.

Meloni ülkenin ilk kadın başbakanı olarak tarihe geçse de kabinesindeki kadın oranı önceki hükümetlerin altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın geçen Cuma günü hükümeti kurma görevini verdiği Giorgia Meloni, kabinesinde 24 bakana yer verdi. Bu bakanların yalnızca altısı, yani yüzde 25’i kadın. Önceki iki hükümette bu oran yüzde 30’un üzerindeydi, 2014’te ise en yüksek seviye olan yüzde 50’ye ulaşmıştı.

BBC News‘ten Övgü Pınar’ın aktardığı habere göre, Meloni’nin bakanlar kurulunun yaş ortalaması da 60. Böylece bu hükümet, bugüne kadar kurulan en yaşlı hükümetlerden biri oldu.

Yeni hükümette, iktidar partilerinin milliyetçi, mufazakar yapılarını yansıtan yeni bakanlıklar da var.

Bunların başında ‘’Doğum Bakanlığı’’ geliyor. Önceki hükümette adı Fırsat Eşitliği ve Aile Bakanlığı olan pozisyon Meloni hükümetinde Aile, Doğum ve Fırsat Eşitliği Bakanlığı adını aldı.

Bu bakanlığa; kürtaj, eşcinsel birliktelikler ve ötanazi karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı muhafazakar Eugenia Roccella getirildi.

Meloni’nin liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri ile Lig ve Haydi İtalya partilerinden oluşan sağ ittifak, İtalya’da doğum oranlarının düşük olmasını en büyük sorunlardan biri olarak görüyor ve ‘’yerli halkın daha fazla çocuk yapmasını teşvik etmeyi’’ amaçlıyor.

Yeni hükümetin kürtaja erişimi güçleştirecek adımlar atmasından da endişe ediliyor.

Bu yönde ilk adım, yeni parlamentonun ilk oturumundan hemen sonra, Haydi İtalya partisinden bir senatörden geldi. Senatör Maurizio Gasparri, fetüsün yasal açıdan ‘insan’ olarak tanınmasını öngören bir yasa değişikliği önerisi sundu.

Gasparri daha önceki hükümetler döneminde de iki kez aynı öneriyi sunmuştu. Ancak bu kez yeni parlamentoda sağın çoğunluğa sahip olması nedeniyle, gebelikleri sonlandırmanın cinayet olarak kabul edilmesine yol açacak bu yasal değişikliğin onaylanması ihtimali daha yüksek.

İtalya’nın ilk kadın Başbakanı Meloni görevi devraldı yazısı ilk önce HaberTR üzerinde ortaya çıktı.

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *