«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Gezilecek Yerler

Kapadokya bölgesinde yer alan Kayseri, ticaret ve sanayi bakımından İç Anadolu Bölgesi’ndeki gelişmiş olan illerden biridir. Kayseri gezilecek yerler listenizde özellikle şehirde bulunan Bizans ve Selçuklu eserlerine yer vermeniz gerekir. Şehirde Selçuklu başta olmak üzere Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin hâkimiyetini fazlasıyla hissedebilirsiniz.

Kayseri Gezilecek Yerler

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

Mahperi Hunat Hatun tarafından inşa edilen külliye, medrese, kümbet, hamam ve camiden oluşmaktadır. 1238 senesinde yaptırılan Selçuklu eseri, klasik Selçuklu mimarisinin izlerini görebileceğiniz özellikler taşımaktadır.

Günümüzle medrese içerisinde resim sergileri gibi küçük kültürel etkinlikler düzenlenirken, külliyenin camisi ise ibadet için kullanılmaya devam etmektedir. Hamam ise kadın ve erkek kısmı olarak ikiye ayrılmış olup, hamam kültüründen vazgeçemeyenlere hizmet vermektedir. Hunat Hatun Camii ve Külliyesi, şehir merkezinde Kayseri Kalesi’nin hemen karşısında yer alır.

Ağırnas Yeraltı Şehri

Kilise ve yaşam alanlarından oluşan Ağırnas Yeraltı Şehri, erken Hıristiyanlık döneminden kalma yapılardan biridir. Kayseri’den 35 kilometre uzaklıkta Mimar Sinan’ın doğduğu Ağırnas Kasabasında bulunan yeraltı şehri, yabancı turistlerin Kayseri gezi rehberi listelerindeki önemli keşif noktaları arasındadır.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi

Abdülhamit han talimatı ile yaptırılan Kayseri Lisesi, 1904 yılında inşa edilmiştir. Turgut Özal ve Abdullah Gül’ün mezun olduğu lise, Milli Mücadele döneminde göstermiş olduğu cesaret ile de dillere destandır.

Milli Mücadele zamanında Kayseri Lisesi’nin son sınıf öğrencisi olan 62 kişi gönüllü olarak savaşa katılmış ve şehit düşmüştür. O sene Kayseri Lisesi hiç mezun verememiştir.

Lise Kayseri Kalesi’nin arka tarafında, yaklaşık 300 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Günümüzde müzeye çevrilen Kayseri Lisesi’nin içerisinde, özellikle Milli Mücadele dönemine ait farklı eserler sergilenmektedir.

Erciyes Dağı ve Kayak Merkezi

İl merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Erciyes Dağı, 3916 metre yüksekliğe sahiptir. Şehir merkezinden rahatlıkla görülebilen Erciyes Dağı, heybetli yapısı ile Kayseri’ye ayrı bir güzellik katar.

Serin yaylaları nedeniyle yaz aylarında ziyaret edilen Erciyes Dağı’nda bulunan kayak merkezi, kış aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Avrupa standartlarını taşıyan kayak tesislerine sahip Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri kış turizminin yanı sıra ülke turizmine katkı sunmaktadır.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev’in kız kardeşi olan ve o dönem ağır bir hastalığa yakalanan Gevher Nesibe’nin isteği üzerine yaptırılan şifahane, hastalıkların tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Günümüzde müze olarak hizmet veren Selçuklu yapısı içerisinde, tıp tarihinde kullanılan çeşitli araç gereçler sergilenmektedir.

Kayseri Kalesi

Kayseri’de Romalılardan kalma en büyük yapı olan Kayseri Kalesi, şehir meydanına eşsiz bir güzellik katmaktadır. 6. Yüzyılda yaptırılan tarihi kale, Kayseri gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer vermeniz gereken keşif noktaları arasındadır.

Romalıların ardından Bizanslılar ve Selçuklular zamanında da farklı eklemeler yapılan kalenin içerisine, Osmanlı döneminde de bir mescit yapılmıştır. Günümüzde müze ve sosyal işletmelerin bulunduğu Kayseri Kalesi’nin surları, şehir merkezinin farklı yerlerinde görülmektedir.

Erdemli Harabeleri

Bir vadi içerisinde bulunması nedeniyle birçok tarihi kilisenin de bulunduğu Erdemli Harabeleri, il merkezinden 70 kilometre mesafede yer almaktadır. Yeşilhisar ilçe sınırlarındaki harabelerde yapılan kazı çalışmaları sonrasında, burasının Bizanslılara ait önemli bir yerleşim yeri olduğu görülmektedir. Çalışmalar sonrasında yüzlerce arkeolojik eser bulunmuş olup, bu eserler Kayseri’nin farklı müzelerinde sergilenmektedir.

Hacı Kılıç Medresesi

Sahabiye Medresesi’nin biraz ilerisinde bulunan Hacı Kılıç Medresesi, şehirdeki önemli Selçuklu eserleri arasındadır. Taç kapı kısmında muhteşem Selçuklu süslemelerine görebileceğiniz Hacı Kılıç Medresesi, şehir meydanından sadece 200 metre uzaklıktadır.

Mimar Sinan Parkı ve Mahperi Hatun Tıp Tarihi Müzesi ile komşu olan Hacı Kılıç Medresesi, günümüzde cami olarak kullanılmaktadır.

Sahabiye Medresesi

1267 yılında mescit, çeşme ve medrese olarak Selçuklu veziri Sahip Ata Fahreddin Ali talimatı ile yaptırılan yapı, şehir meydanında bulunmaktadır. Açık avlulu ve dikdörtgen plan üzerine inşa edilen Sahabiye Medresesi’nin içerisinde, kitap evleri ve bir kafe bulunmaktadır.

Yaman Dede Camii

Sultan Abdülhamit zamanında 1886 yılında Kayseri’nin Talas ilçesinde yaptırılan Panaya Kilisesi, cumhuriyetin ilk yıllarında camiye çevrilmiş ve Yaman Dede Camii ismi verilmiştir.

Orijinal yapısını koruyan Yaman Dede Camii, özellikle şehre gelen yabancı turistlerin Kayseri gezi rehberi listelerinde yer alır.

Mimar Sinan Parkı

Kayseri gezilecek yerler listenizde, çok büyük olmasa da şehrin en büyük parkı konumundaki Mimar Sinan Parkına yer verebilirsiniz. Hemen şehir meydanının yanı başında yer alan Mimar Sinan Parkı, yorgunluk gidermek için ideal bir fırsat sunmaktadır. Çünkü parkın içerisinde ve çevresinde, farklı birçok tarihi yapı ve sosyal alan bulunuyor.

Kurşunlu Camii

Hacı Ahmet Paşa Camii olarak da bilinen Kurşunlu Camii, kurşunlu parkı içerisinde ve Mimar Sinan Parkı’nın hemen karşısında bulunmaktadır.

1573 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan camii, muhteşem şadırvan ve iç süslemeleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Çift revaklı olan Kurşunlu Camii, Mimar Sinan’ın Kayseri’deki en büyük eseridir.

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti

Birbirinden güzel 300’den fazla kuş çeşidinin bulunduğu Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, Kayseri’de gezilecek yerler arasındaki en önemli doğal güzelliklerinden biridir.

Kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları tarafından ziyaret edilen popüler destinasyonlar arasındaki Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, Türkiye’nin önemli değerleri arasındadır.

Kayseri’de Gezilebilecek Diğer Yerler

Yukarıdaki tarihi ve doğal alanların yanı sıra, Kayseri gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yüzlerce alan bulunmaktadır. Gezi rehberi listenizde yer verebileceğiniz önemli yerlere başlıklar şeklinde değinecek olursak, şehirde gezebileceğiniz diğer yerler şunlardır:

Kapalı Çarşı

Kazancılar Çarşısı

Germir

Konaklar Köyü

Sindelhöyük

Hürmetçi Köyü

Mahzemin Kasabası

Kayseri Şirin Aquapark

Kayseri Hayvanat Bahçesi

Anadolu Harikalar Diyarı

Mazakaland Eğlence Merkezi

Yamula Baraj Gölü

Soğanlı Vadisi

Barsama Vadisi

Derevenk Vadisi

Derebağı Şelalesi

Roma Mezarı

Kapuzbaşı Şelaleleri

Engir Gölü

Kayseri Ulu Camii

Tuzhisar Sultan Hanı

Ebiç Köyü

Seyyid Burhaneddin Türbesi

Karatay Hanı

Şeker Gölü

Gesi Bağları

Kıranardı Kent Ormanı

Beştepeler Parkı

Zamantı Irmağı

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Ageos Prokopis Kilisesi

Aladağlar Milli Parkı

Köşk Medrese

Kayseri Bilim Merkezi

Ahi Evran Müzesi

Amerikan Koleji

Etnografya Müzesi Güpgüpoğlu Konağı

Avgunlu Medresesi

Saat Kulesi

Zeynel Abidin Türbesi

Kayseri Mutfak Kültürü

Kayseri’ye gitmişken, özellikle ev yapımı pastırma ve sucuğunu mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Kayseri sucuğu, bol baharatı ile büyükbaş hayvanların en değerli etlerinden yapılır. Kayseri mantısı ve yağlaması da şehirde tadılması gereken önemli lezzetlerdir.

Kayseri Gezilecek Yerler yazısı ilk önce Gezi Bülteni üzerinde ortaya çıktı.

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *