«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. KGY Cemiyeti Başkanı İşeri: “Çiftçilerimizin alın terine sahip çıkalım”

KGY Cemiyeti Başkanı İşeri: “Çiftçilerimizin alın terine sahip çıkalım”

KGY Cemiyeti Başkanı İşeri: "Çiftçilerimizin alın terine sahip çıkalım"

Kahta Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti (KGY Cemiyeti) Başkanı Mustafa İşeri, son yapılan ithal badem vergilerindeki düşüşlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Badem üreticilerinin bölgeye ve ülkeye önemli kazanımlar sağladığını belirten İşeri, Adıyaman’da yıllar önce pamuk ve tütün üreticilerinin başına gelen benzer sıkıntıların şimdi de badem üreticilerinin başına geldiğini söyledi.

İşeri, Adıyaman’da 100 bin dönümden fazla ekili alan ve 4 milyonun üzerinde badem ağacı olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Binlerce ailenin geçim kaynağı olup 10 binlerce insan içinde istihdam alanıdır. Aynı zamanda da ithalat için ödenen 150 milyon doların önemli bir kısmını ülkede tutan önemli bir istihdam.  İthal badem de vergilerin yüzde 36’dan yüzde 2’ye düşürülmesi ve Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin badem alımında yüzde 10 indirime gitmesi, bölgemizdeki badem üreticilerinin iflası ve bu sektör de çalışan binlerce ailelerin de tekrardan işsiz kalmasına neden olacak.”

Badem ile ilgili yapılan son vergi indirimiyle birlikte bölgedeki badem üreticilerinin, ithal bademle rekabet etmesinin zor olacağını öne süren İşeri, “Tarım Kredi Kooperatifleri de geçen hafta alım badem alım fiyatını yüzde 10 aşağı çekti. Dolayısıyla yapılan bu son uygulamalar badem üreticilerinin zarar etmesine neden olacak. Bölgemizdeki badem üreticilerinin ithal badem üreticileriyle yarışacak bir durumu yok.” ifadelerini kullandı.

İşeri, üreticilerin büyük zararların eşiğine gelmeden uygulamanın düzeltilmesi gerektiğini dile getirerek, “İthal badem ile ilgili gümrük vergileri acilen tekrar eski seviyeye getirilmeli. Pamuk ve tütünden sonra bademde daha yeni yeni belini doğrultmaya kalkan Adıyamanlı tüm çiftçilerimizin alın terine sahip çıkalım. Bu memleket hepimizin.” dedi.
Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *