«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Türkiye’nin araştırma-geliştirmeye en çok bütçe ayıran üniversiteleri arasındayız

Türkiye’nin araştırma-geliştirmeye en çok bütçe ayıran üniversiteleri arasındayız

Türkiye’nin araştırma-geliştirmeye en çok bütçe ayıran üniversiteleri arasındayız

Sabancı Üniversitesi Profesyonel Yüksek Lisans Programları 2022 Mezuniyet Töreni, Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Fen Bilimleri Enstitüsü ile Yönetim Bilimleri Enstitüsü’nden toplam 206 mezunun yer aldığı törene, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, Yemeksepeti CEO’su Mert Baki’nin yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenci yakınları katıldı.

“EDU, büyük bir başarıya imza atarak Financial Times dünya sıralamasında 42. sırada yer aldı”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, törende mezunlara seslendiği konuşmasında “Bugün burada 8 farklı profesyonel yüksek lisans programımızdan 206 öğrencimizi mezun ediyoruz. Sabancı Üniversitesi olarak yükseköğretimin sadece bireyin gelişiminde değil; aynı zamanda toplumun, ekonominin, iş dünyasının ve çevrenin olumlu gelişiminde önemli bir rol üstlendiğine inanıyoruz. Her yıl araştırma projelerimizin ve bu alana yaptığımız yatırımların artmasının arkasında bu vizyon yatıyor. Sabancı Üniversitesi olarak Türkiye’nin araştırma-geliştirmeye en çok bütçe ayıran üniversiteleri arasındayız. Bugün resmi olarak Araştırma Üniversitesi unvanı alan 3 vakıf üniversitesinden biriyiz” dedi.

Üniversite-sanayi iş birliklerine büyük önem verdiklerini belirten Yusuf Leblebici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Topluma ve iş dünyasına sunduğumuz katkı kapsamında sizlerin bugün mezun olduğu profesyonel yüksek lisans programlarımızı çok önemsiyoruz. En güncel bilgilerle ve deneyim odaklı yenilikçi programlarımız sizleri geleceğin iş dünyasına hazırlıyor. Bu programlarımızın her biri kendi alanında çok özel bir yere sahip. Sadece yönetim alanında değil; siber güvenlikten enerji teknolojilerine, veri analitiğinden finansa kadar farklı alanlarda sunduğumuz profesyonel yüksek lisans programları, tüm profesyoneller için önemli bir gelişim imkânı sunuyor. Aynı zamanda iş dünyasının yetkinlik ihtiyaçlarına yanıt verebilmek anlamında da önemli bir görevi yerine getiriyor.”

Sabancı Üniversitesi olarak bugün dünya üniversite sıralamalarında, Türkiye’den katılan üniversiteler arasında, ilk sıralarda yer aldıklarını dile getiren Yusuf Leblebici sözlerini şöyle tamamladı: “Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi, EDU, yöneticilere özel eğitimleriyle büyük bir başarıya imza atarak Financial Times tarafından gerçekleştirilen Kuruma Özel Programlar 2022 dünya sıralamasında 42’nci sırada yer aldı. Ayrıca son olarak Dünyanın En İyi Üniversiteleri Listesi’nin yayınlandığı Times Higher Education (THE) 2023’te dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer aldık. Şüphesiz bu başarımızın en büyük kaynağı siz değerli öğrencilerimizsiniz. Yüksek lisans programlarında olduğu gibi lisans eğitiminde de Türkiye’nin en iyi öğrencileri tarafından tercih ediliyoruz. Bu yılki Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına göre İlk 1000’den aldığımız öğrenci sayısı 140 oldu. Fakültelere giriş taban puanları açısından Türkiye’nin en yüksek puanlı öğrenci alan üniversitesi olduk.”

Törenin konuk konuşmacısı Yemeksepeti CEO’su Mert Baki ise konuşmasında Sabancı Üniversitesi’nin başarılarına dikkat çekerek şunları söyledi:

 “Sabancı Üniversitesi, kuruluşundan bu yana ülkemiz ve insanlarımız için pek çok konuda öncü, yenilikçi ve farklı oldu. Program seçme özgürlüğü sunması, tüm paydaş ve öğrenci isteklerine ve içinde bulunduğu topluma yüksek duyarlılığı ve tabii ki “Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek” felsefesi ile sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek alınan bir üniversite olmayı başardı. Geleceğin başarılı nesillerini yetiştirecek deneyim ve potansiyele sahip olan okulumuzun, bu başarılarına önümüzdeki yıllarda yenilerini ekleyeceğinden eminim.” 

“Kendi hikayenizin kahramanı olun, kendi yolunuzu çizin”.

“Hayatınızın artık yeni bir bölümüne adım atıyorsunuz” diyerek mezunlara tavsiyelerde bulunan Baki şöyle konuştu:

“Merak etmeyi, soru sormayı hiçbir zaman bırakmamalısınız. Hayat çalışırken veya özel yaşantımızda karşımıza pek çok defa seçenekler çıkarıyor. Fakat her durumda seçim yapmak ve devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Hayat, bazen içinize sinmeyen seçenekler sunan seçmeli dersler ve bazen de çalışmadığınız yerlerden soran sınavlarla doludur. Her şeyde en iyi olmaya uğraşmayın. Siz en iyi yaptığınız şeyi yapın, diğer her şey için etrafınızda yardım alabileceğiniz, sizden daha iyi insanlarla kendinizi çevreleyin. Teknolojiyle hep iç içe olun. Hayatın her aşamasında teknolojiyi iyi kullanmanın faydalarını göreceksiniz.

Hayatta tek bir doğru yol yok. Lütfen, doğru kararı vermek konusunda takıntılı olmayın. Herkesin yolu farklı, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Kendinle barışık olmak, öz saygı ve öz güven geliştirmek, bence başarılı ve iyi bir hayatın anahtarları. Başarı hikayeleriyle birlikte, başarısızlık hikayelerinden de ilham almayı deneyin. Son olarak kendi hikayenizin kahramanı olun, kendi yolunuzu çizin. Yol haritanız olsun ama her an bundan sapmaya hazır olun ve her sapmanın bu yolculukta değerli anılar biriktirdiğimiz ve bizi biz yapan bir durak olduğunu hatırlayın.”

Sabancı Üniversitesi Profesyonel Yüksek Lisans Programları 2022 Mezuniyet Töreni, mezunlara diplomalarının verilmesinin ardından sona erdi.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *