«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Yeni One UI 5

Yeni One UI 5

Yeni One UI 5

Yeni One UI 5

Samsung, en yeni One UI kullanıcı ara yüzü güncellemesi olan One UI 5’i milyonlarca Galaxy kullanıcısına sunmaya hazırlanıyor. One UI 5, kullanıcılara kendi kişisel mobil deneyimini oluşturma özgürlüğü sağlayan yeni özelliklerle birlikte sunulacak.

Samsung’un bugüne kadar geliştirdiği en kişiselleştirilebilir mobil deneyim

Samsung‘un bugüne kadar geliştirdiği en kişiselleştirilebilir mobil deneyimi vadeden One UI 5, kullanıcıların cihazlarını tamamen istedikleri şekilde kontrol edebilmeleri için tasarlandı. Daha fazla kişiselleştirme özellikleri ve güvenlik donanımları ile geliştirilen One UI 5, sade tasarımı ve kullanım kolaylığıyla dikkatleri çekiyor.

Yeni Bixby Text Call özelliği, kullanıcıların kendileri için en uygun şekilde iletişim kurmalarına olanak tanırken, Bixby Text Call özelliğiyle kullanıcılar, yalnızca mesaj yazarak çağrıları yanıtlayabiliyor. Samsung’un sesli asistanı Bixby ise yazılan metni seslendirerek, arayan kişiyle kullanıcı adına konuştuktan sonra arayan kişinin verdiği cevabı da sesli metne dönüştürerek gösterebiliyor. Bu özellik, bir konserde ya da gürültülü bir yerdeyken kullanıcıların yazılı mesajlarını karşı tarafa sesli olarak iletebiliyor. Böylece kullanıcılar, etrafına rahatsızlık vermeden ya da dinlediği şeyi kaçırmadan aramalarına yanıt verebiliyor.

Uyku, dinlenme, egzersiz ya da sürüş esnasında kişiselleştirilmiş ayarlar

Günümüzde, kullanıcıların akıllı telefonlarından beklentileri gün içinde dahi hızlı şekilde değişebiliyor. Her kullanıcının günün belirli saatlerinde farklı rutinleri olabiliyor. One UI 5’in Rutinler özelliği sayesinde kullanıcılar, akıllı telefonlarındaki eylemleri bu rutinlere göre ayarlayabiliyor. One UI 5’in Modlar özelliği sayesinde de uyku, dinlenme, egzersiz ya da araç sürmek gibi eylemler için kişiselleştirilmiş ayarlar uygulanabiliyor. Örneğin, egzersiz esnasında kullanıcılar, hareketlerini bozmamak ve müzik dinlemek için bildirimleri kısabiliyor. Uyku vakti geldiğinde, otomatik olarak bildirimlerin kapatılması ve ekran parlaklığının azaltılması, uykuya geçmenin harika bir yöntemi olabiliyor.

One UI 5 ayrıca ferah, yeni bir görünüm de sunarak, kullanıcı deneyimini kesintisiz ve konforlu hale getiriyor. One UI 5, uygulama ikonlarından, uyumlu bir renk şemasına kadar, en ince detayları çok daha sürükleyici bir mobil deneyimle bir araya getiriyor. Samsung aynı zamanda One UI 5 ara yüzünde bildirimleri daha kolay okunabilir hale de getirdi. Kullanıcılar, belirlenmiş cevap şablonları ve reddet düğmelerinin yanı sıra yeniden tasarlanan açılır çağrı penceresiyle gelen aramaları daha kolay yanıtlayabiliyor.

Kullanıcıların kendi tarzlarını en iyi şekilde yansıtmaları için One UI 5, Good Lock uygulamasının Lockstar’ındaki sevilen Video Duvar Kağıdı özelliğini doğrudan kilit ekranına taşıyor. Kullanıcılar, yalnızca birkaç dokunuşla diledikleri videoyu kırparak, en sevdiği anlarını telefonunun açılış ekranına koyabiliyor. Kullanıcılar, bu kilit ekranı görünümünü daha da kişiselleştirerek, duvar kağıdını, saat tipini, bildirim pencerelerini de aynı ekran üzerinde değiştirebiliyor.

Tamamen kullanıcı odaklı, kişisel bir deneyim sunuyor

One UI 5, kullanıcılara bir yandan cihazları için kişiselleştirilmiş bir görünüm oluşturma imkanı sağlarken, diğer yandan işlerini daha verimli bir şekilde yapmaları için yeni özellikler de sunuyor. Örneğin, One UI 5’teki yeni widget seçenekleri sayesinde kullanıcılar, ana ekranını diledikleri gibi düzenleyebiliyor. Bu yeni özellik, ana ekranında yer açmak için widget’ları birbirinin üzerine sürükleyip bırakmaya, sola veya sağa kaydırarak, widget’lar arasında geçiş yapmaya olanak tanıyor.

One UI 5, widget’lar için yeni Akıllı Öneriler de sunuyor. Akıllı öneriler, kullanım alışkanlıklarına göre, mobil deneyimi daha da kişiselleştiren uygulama ve eylemler öneriyor. Bunların yanında kullanıcılar, resimlerden kolayca metin çıkarabiliyor ve bunları bir notun içine yapıştırabiliyor. Örneğin, bir arkadaşına gönderecekleri bir posterden etkinliğin detaylarını hızlıca yakalayabiliyor, bir kartvizitten telefon numarası kaydedebiliyor. One UI 5, akıllı metin ayıklama özelliği ile işleri her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Ayrıca, kullanıcıların Quick Share, Smart View ve Samsung DeX gibi diğer cihazlarla çalışan tüm özelliklere erişebileceği yeni Bağlı Cihazlar menüsü, akıllı telefona bağlı tüm cihazları kontrol etmeye imkan sunuyor. Kullanıcılar, Buds kulaklıklarıyla bir cihazdan diğerine otomatik olarak geçiş yapmayı sağlayan Kulaklıklara otomatik geç menüsüne de kolayca erişebiliyor.

Güvenlik denetimlerini gerçekleştirmek her zamankinden daha kolay

Samsung, One UI 5’te güvenlik ve gizlilik ayarlarını açık ve kolay bir gezinti sunan tek bir panoda bir araya getirdi. Kullanıcılar, cihazları ve hassas bilgilerini çok kolay bir şekilde gizlilik koruması altına alabiliyor. One UI 5’te yer alan yeni Güvenlik ve Gizlilik Denetim Panosu ise en sade ve kolay erişilebilir şekilde tasarlandı. Kullanıcılar, diledikleri her an cihazlarının güvenliğini kontrol ederek, duruma bağlı olarak önerilere ve uyarılara ulaşabiliyor.

One UI 5, kullanıcıların özel bilgilerinin de gizli kalmasını sağlamak için önemli özellikler barındırıyor. Örneğin kullanıcılar, kredi veya banka kartı, ehliyet, sosyal güvenlik kartı ya da pasaport gibi kişisel bilgilerin görselini paylaşmak istediğinde Paylaşım Panelinde yeni geliştirilen bir bildirim kullanıcıları uyarıyor.

Binlerce Galaxy kullanıcısından alınan geri bildirimlerle geliştirildi

Samsung, One UI 5’in bugüne kadarki en iyi mobil deneyimi sunabilmesi için uzun ve yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Yapılan geliştirmelerin gerçek kullanıcılarda karşılık bulmasını sağlamak için One UI Beta programına katılım sağlayan binlerce Galaxy kullanıcısından geri bildirimler alındı. One UI Beta Programı[4], Samsung’un Galaxy kullanıcılarının ihtiyaçlarını gerçek anlamda karşılayabilen mobil deneyimleri sunmasını mümkün kılıyor. Bu program aracılığıyla katılımcılar ara yüze erken erişim sağlayarak, mümkün olan en iyi deneyim için geri bildirimlerini paylaşıyor.

One UI 5’in görünümünden en ince kullanım detaylarına kadar tüm özellikler, kullanıcılardan gelen bilgilere göre şekillendi. Kullanıcılar, Güvenlik Kontrol Panelinin çok önemli bir özellik olduğunu ve kendi gizlilikleri üzerinde daha fazla denetim sağlayan ek güncellemelere zemin oluşturduğunu belirtti. Bu geri bildirimlerle birlikte ayrıca, yeni Bixby Text Call özelliğinin gürültülü ortamlarda aramaların yanıtlanması için son derecede faydalı bulunduğu da ortaya çıktı. Bunların bir sonucu olarak Samsung, bu özelliği önümüzdeki yılın başında İngilizce desteğiyle kullanıma sunmayı planlıyor.

Yeni One UI 5 yazısı ilk önce HaberTR üzerinde ortaya çıktı.

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *