«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. İmamoğlu: “Devletimizin bu eserini sizlere sunarken, ‘O yaptı, bu yaptı’ demiyoruz”

İmamoğlu: “Devletimizin bu eserini sizlere sunarken, ‘O yaptı, bu yaptı’ demiyoruz”

İmamoğlu: "Devletimizin bu eserini sizlere sunarken, ‘O yaptı, bu yaptı’ demiyoruz"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kovid-19 nedeniyle 29 Eylül 2020’de vefat eden İSTAÇ AŞ’nin merhum Genel Müdürü Mustafa Canlı’nın adını memleketi Gümüşhane’de yaşatan “Mustafa Canlı Bilim ve Sanat Merkezi”ni tamamladı. Merkezin açılışı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Canlı Ailesi’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Karşısında İmamoğlu ve Çimen’i görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akşener, konuşmasında, “Ben, bugün burada bir fotoğraf gördüm. O fotoğraf çok önemli. İBB Başkanı, Gümüşhane Belediye Başkanı, bütün siyasi partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz ve hem bizim hem diğer partilerin genel başkan yardımcıları, kadınlar, erkekler, gençler bir arada. Bu, Türkiye açısından çok önemli bir fotoğraf. Ama bu fotoğrafı sağlayan Mustafa Canlı’dır” dedi.

İSTAÇ Genel Müdürü olarak atandığı dönemde Canlı’yı tebrik ettiğini aktaran Akşener, “Ben, ona dedim ki; ‘Allah utandırmasın, çok üstün hizmetler yapmayı nasip etsin.’ O da -ben tespih çekerim; bilir- bana dedi ki, ‘Abla, tespihlerinde beni unutma. De ki; ‘Cenab-ı Hak, beni haksızlık edenlerden eylemesin. İnsanların hakkına girenlerden eylemesin. Başarıyı insana hizmetle nasip etsin.’ Dolayısıyla bugün burada hep birlikteysek, kendisinin ettiği ve benim de ‘Amin’ dediğim, daha sonra da onlar adına ettiğim bu duaların Cenab-ı Hak nezdinde kabul olduğunu gösteriyor. Mustafa kardeşimizi inşallah bu resimden, bu fotoğraftan ve bu güzellikten Cenab-ı Hak onu haberdar etsin” şeklinde konuştu.

Konuşmasına merhum Canlı’ya rahmet dileyerek başlayan İmamoğlu da “Bence bu merkezin sunacağı eğitim imkanlarıyla, bu güzel şehrin güzel evlatları, burada Mustafa Canlı’nın vatana ve millete olan hizmet mücadelesinden alacakları ilhamla; donanımlı, pırıl pırıl çocuklar olacaklar ve ülkemize, hatta dünyaya ve insanlığa hizmet edecekler. Çocuklarımız atölyelerinde, deneysel etkinlik alanlarında, kütüphanelerinde, konferans salonlarında gökyüzü gözlemevinde, stüdyolarında bu üstün yetenekli çocuklarımız, burada dünyanın geleceğine hazırlanacaklar. Gümüşhane’nin tarihi, efsane evlerinden ilham alınarak tasarımı yapılan bu güzel eser, Gümüşhane’ye çok özel hizmetler sunacak” diye konuştu.

Merkezin yapımında emeği geçen her kişi, kurum ve kuruluşa teşekkür eden İmamoğlu, merhum Canlı’yı Gümüşhane Belediye Başkanlığı yaptığı dönemden bu yana tanıdığını belirtti. Canlı’nın adının Gümüşhane’de yaşatılması fikrinin hayata geçirilmesine merhumun cenazesinde karar verdiğini vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“İçimden ‘Ağabey, bu hizmet ettiğin şehirde, sana yakışan isminin asılı olduğu güzel bir eseri kazandırmaya söz veriyoruz’ dedim. ‘Ne olmalı’ diye çalıştık. Tabii ki biliyoruz hem bilim insanı hem teknik insan hem de eğitim sevdalısı. Bir de eğitime yapılan hizmet, bir ülkenin geleceğine yapılan hizmettir ve hiçbir zaman onun kıymeti gibi bir şey yok. O bakımdan, bu okula karar verdik. Kurumlar, bize bu konuda destek verdiler ve 10-11 bir ay gibi bir zaman içinde bitirdik. İç teçhizatıyla ilgili talep geldi. Hemen ona da ‘Evet dedik, onu da toparladık. Bu hizmet, Gümüşhane’mize hayırlı olsun.”

Devletin tüm kurumlarının yaptığı hizmetlerin tek sahibinin millet olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Yaptığımız hizmetin teslim edildiği kurumlar var. O kurumlar, hepimizin. Adı Milli Eğitim’dir, adı İçişleri Bakanlığı’dır. Adı şudur budur. Üzüntü duyduğum şeyi, burada da söylemek zorundayım. Söylüyorum ki, bundan ders çıkaralım. Hiç kimsenin böyle bir davranışta olmaması gerekir. Biz de devletin bir kurumuyuz. Biz de devletimizi temsil ediyoruz. Dolayısıyla devletimizin bu eserini, burada sizlere sunarken, ‘O yaptı, bu yaptı’ demiyoruz. İstanbul halkının, milletimizin bütçesiyle yapıyoruz. Gönlüm, hepsini ister. Ortaklaşalım, bir arada olalım. Gümüşhane Belediye Başkanımız burada. Teşekkür ediyorum kendisine” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte Beylükdüzü’nde açtıkları karakol binasının açılışı sırasında yaşananları hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Ne yazık ki polis olmadan, karakol açtık. Bu hoşuma gitmiyor. Üzülüyorum bundan. Canım yanıyor. Çünkü, bugün ben varım, yarın yokum. Bir başkası gelecek, hizmet etmeye devam edecek. Ben; devletimizin, milletimizin hizmetine sunulan hangi husus var ise, davet edildiğim her ortama koşa koşa giderim. Kimin yaptığına bakmam. Elim çatlarcasına da alkışlarım. Hiç tereddüt etmem. Dolayısıyla bugün keşke Milli Eğitim teşkilatımızdan dostlarımız, kaymakamımızdan müdürümüze burada olsalardı. Ama onların buraya gelmemesine vesile olan kim var ise, yanlış yapıyor. Bu yanlıştan dönünüz. Bu doğru bir tavır değildir. Benzer bir şeyi Elazığ’da da yaşadım. Birçok yerde onlarca örneğini anlatırım, ama bunun olmaması gerekiyor. Doğru olan şey, Gümüşhane Belediye Başkanı’nın buraya gelmekle yaptığı şeydir. Kurumlar da teslim almaya gelecek. Ne olurdu yani, biz şurada masayı kursak, protokolü sizlerin huzurunda imzalasak; biz onlara protokolü versek, onlar bize teşekkür etse… Şöyle kocaman bir sarılsak birbirimize, ne olur Allah aşkına? Bu milletin birbirine sarılmanın dışında, ne arzusu olabilir? Benim Gümüşhane’de sarılmayacağım tek bir vatandaşım yaşamıyor. İstanbul’da sarılmayacağım tek bir vatandaşım yaşamıyor. Türkiye’mizde sarılmayacağımız tek bir vatandaşımız yaşamıyor.”

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise konuşmasında, “Gümüşhane olarak, bugün yine hayırlı bir hizmetin açılışında hep birlikte bir araya geldik. Merhum belediye başkanımız Sayın Mustafa Canlı adına, İBB tarafından yaptırılan okul açılışı için buradayız. Mustafa Canlı ağabeyimiz, Gümüşhane’nin yetiştirdiği önemli kişilerden birisiydi. Ayrıca iyi bir baba, iyi bir eş, iyi bir arkadaştı. Taraflı, tarafsız herkesin ağabeyi, kardeşi oldu. Biz, Gümüşhane’ye hizmet bayrağını ondan devraldık. Şehrimize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı, Allah razı olsun. Bu okulun buraya yapılmasında emeği geçen Valiliğimize, Milli Eğitim Bakanlığımıza ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Beyefendiye ve ekibine, şahsım ve Gümüşhane halkı adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Oku Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *